AEROPIKNIK - kolejna odsłona Festynu Pogranicza Paczków 2014. Jedna z większych imprez organizowanych na terenie naszej gminy. Aeropiknik został zapoczątkowany w sierpniu 2012 roku nad Zalewem Paczkowskim.
Atrakcyjny i bogaty program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, między innymi: FIESTA BALONOWA, loty na uwięzi, parki zabaw dla dzieci, prezentacje artystyczne. Zainteresowanie imprezą rośnie z każdą edycją. Imprezy plenerowe to nie tylko możliwość dostarczenia uczestnikom niecodziennych atrakcji, to również sposobność do integracji oraz spędzenia czasu w miłej atmosferze zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Rozmaite atrakcje oraz bogaty program imprezy gwarantuje niezapomniane wrażenia i wspaniałą zabawę.
Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga "Muzyka ponad granicami" rokrocznie rozpoczyna się 3 maja koncertem w Lisich Kątach, miejscu urodzenia kompozytora.
Poszczególne koncerty odbywają się od maja do października w Kościołach na terenie gminy, koncert finałowy w sali Ośrodka Kultury w Paczkowie. Jest to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki klasycznej z udziałem wybitnych zespołów i solistów, którzy gwarantują niezapomniane muzyczne przeżycia. Przypomnijmy, że Moritz Brosig studiował grę organową u Franza Wolfa. Po latach nauki został jego następcą na stanowisku organisty we wrocławskiej katedrze, później sprawował funkcję dyrygenta katedralnego chóru. Nawiązał również współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim, zostając nauczycielem akademickim. Muzyka była jego życiową pasją. Stworzył sto czterdzieści utworów organowych, dziewięć mszy, jedno requiem i jedną mszę chorałową. Jego twórczość była wszechstronna - komponował graduały, motety, nieszpory, pieśni oraz utwory kameralne. Honorowy patronat nad imprezą obejmuje Ordynariusz Opolski Ksiądz Biskup Andrzej Czaja, Dyrektorem Festiwalu jest Andrzej Kłoczko, a kierownictwem artystycznym i prowadzeniem koncertów zajmuje się Jacek Woleński - znany konferansjer i dziennikarz muzyczny.
Paczkowskie Spotkania Filmowe na stałe wpisały się w coroczny kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta i każdego roku cieszą się sporą popularnością. Przez pierwsze pięć lat impreza promowana była jako "Spotkanie z kinem czeskim" - prezentowano na niej wyłącznie filmy zza naszej południowej granicy. W 2009 roku forma PFF uległa znaczącej zmianie i do dnia dzisiejszego oprócz dzieł czeskiej kinematografii, publiczność może obejrzeć również filmy wyprodukowane w innych krajach. Podczas trwających dwa dni Paczkowskich Spotkań Filmowych można obejrzeć wiele wartościowych produkcji. Spotkaniom filmowym towarzyszą wystawy, koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi. Festiwalowym konferansjerem i autorem prelekcji jest Pan Jacek Szymański - członek Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Wstęp na wszystkie seanse Paczkowskich Spotkań Filmowych jest bezpłatny.
Na paczkowskim Rynku od kilku lat tradycyjnie odbywają się Jarmarki Świąteczne, które są miejscem integracji środowiska lokalnego . Mieszkańcy mogą znaleźć zarówno tradycyjne przysmaki, jak i ozdoby, które zainspirują do stworzenia odpowiedniego nastroju światecznego. Jarmarki są doskonałą okazją do uzupełnienia zapasów o niezbędne produkty potrzebne do przygotowania dań kojarzących się z tym szczególnym okresem. Na stoiskach goście znajdą wszystko, by było smacznie, zdrowo i nastrojowo. Na odwiedzających oprócz wyjątkowych specjałów, świątecznych dekoracji przygotowane są występy artystyczne.
"Piknik Rycerski" – pierwsza odsłona Festynu Pogranicza, organizowany od 2010 roku jest imprezą nawiązującą do średniowiecznego klimatu Paczkowa. Przenosi wszystkich jej uczestników do zamierzchłych czasów sprzed kilku stuleci. W naszym mieście pojawiają się rycerze i rzemieślnicy rodem z przeszłości.
Piknik Rycerski odbywa się na plantach miejskich przy ulicy Wojska Polskiego, które na czas imprezy zmieniają się w średniowieczną wioskę. Średniowieczni wojowie rozbijają tam swoje obozowiska, a rzemieślnicy z przeszłości prezentują tajniki swoich fachów. W programie nie brakuje parady rycerskiej, turniejów drużyn rycerskich, koncertów muzyki dawnej, tańców dawnych, strzelania z broni czarno-prochowej. Odbywa się średniowieczna zabawa taneczna dla dzieci, widowisko walki i ognia oraz pokazy tańca ognia. Poprzez zabawę, mamy okazję poznać wiele tradycji, zwyczajów, zasad i wartości rycerskiego etosu. Piknikowi Rycerskiemu towarzyszy Jarmark Staroci, na którym pojawiają się wystawcy i kolekcjonerzy zarówno z kraju jak i zagranicy.