klubseniora

Tegorocznym Paczkowskim Spotkaniom Filmowym towarzyszyła wystawa malarstwa Leszka Żegalskiego. Autor prowokuje odbiorców sztuki na różne sposoby – formą swojego malarstwa, treściami, które ma do zakomunikowania, stosunkiem do tradycji i historii sztuki. Dzieła tego uznanego w kraju i za granicą artysty zostały wystawione w Domu Plastyka, część prac wystawiono w Kinie Kopernik. Uroczysty wernisaż odbył się 16 października o godz. 18:00 w Domu Plastyka.

Leszek Żegalski należy do twórców, dla których nie do przyjęcia jest obecność własnego dzieła w obiegu społecznym bez sporów, kłótni, demonstracji. Malarz nie tylko swobodnie traktuje polskie malarstwo historyczne, ale też kpi z nurtu abstrakcji. Jego prowokowanie formą malarską polega na niedzisiejszym wręcz, realistycznym obrazowaniu, które przeciwstawia sztuce nowoczesnej. Twórczość artysty odrzuca konwenanse i demaskuje wzniosłość sztuki, cechuje ją również warsztatowy kunszt. „ Jest drastyczny, wstrząsa, prowokuje, ale z klasą i elegancją profesjonalisty" - tak o Maestro Żegalskim, swoim uczniu, mówił- Jerzy Duda-Gracz. Z kolei Roman Opałka, największy polski ilustrator upływającego życia i czasu, określił malarza mianem "fascynującego barbarzyńcy, który jest z zupełnie innego świata".

  • DSC_4153
  • DSC_4158
  • DSC_4160
  • DSC_4164
  • DSC_4166
  • DSC_4169
  • DSC_4172
  • DSC_4173
  • DSC_4174
  • DSC_4175

Informacje o artyście:
Leszek Michał Anioł Buonarotti Żegalski, zwany MAESTRO ŻEGALSKI

Urodzony w 1959 roku na Śląsku Cieszyńskim. Rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie był uczniem Jerzego Dudy-Gracza. W 1982 roku przeniósł się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, tam też otrzymał dyplom w 1984 roku.
Razem z Januszem Szpytem i Piotrem Naliwajko tworzyli „Grupę Trzech”, zwaną „Tercetem Nadętym”. W 1988 r. Otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Arsenał 88″. W tym samym roku wyjeżdża z kraju do Niemiec, gdzie przebywa przez następne lata. Okres ten był wypełniony intensywną pracą twórczą i wystawiennicza. Od 1990 roku jest członkiem Związku Malarzy Realistów – „Kunstlersonderbund in Deutschland. Realismus der Gegenwart” – organizacji malarzy figuratywnych o charakterze elitarnym. Od 2009 roku członek grupy Apelles. Obecnie mieszka w Belgii i w Polsce. Uprawia malarstwo sztalugowe, plafonowe, fresk. Brał udział w najważniejszych artystycznych wydarzeniach Europy – m. in. w Targach Sztuki BIAF w Barcelonie, w Targach Sztuki w Basel i corocznej wystawie malarstwa figuratywnego „Figuration Critique” w Grand Palais w Paryżu. Ponad 200 wystaw indywidualnych, wystaw „Tercetu Nadętego” i zbiorowych, w Niemczech, Holandii, Polsce, USA, Rosji, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Belgii, Anglii, Japonii i Kanady. Obrazy Żegalskiego znajdują się w zbiorach znanych kolekcjonerów niemieckich i szwajcarskich. Jest autorem śmiałych koncepcji współczesnego malarstwa plafonowego w starych pałacach i posiadłościach na terenie Francji, Szwajcarii, Niemiec i Włoch.