klubseniora

Najpiękniejsze arie i duety miłosne w wykonaniu Agnieszki Sokolnickiej – sopran, oraz Wojciecha Sokolnickiego – tenor można było usłyszeć dnia 22 listopada o godz. 17.00 w sali Ośrodka Kultury.

Koncert zorganizowany został w 200 rocznicę urodzin kompozytora Moritza Brosiga. Prowadzeniem koncertu zajął się Jacek Woleński, kierownik artystyczny Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga. Wszyscy uczestnicy otrzymali  kalendarze upamiętniające  rocznicę urodzin kompozytora.

MORITZ BROSIG urodził się 15 października 1815 roku w Lisich Kątach. Pochodził z niezamożnej rodziny. Jego zainteresowanie muzyką zainteresowało właścicieli pałacyku w Lisich Kątach gdzie później grywał do mszy w kaplicy przypałacowej. Następnie trafił do Wrocławia, gdzie pobierał nauki u Franza Wolffa - organisty tamtejszej katedry. Po kilku latach studiów na Uniwersytecie Wrocławskim uzyskał tytuł doktorancki z filozofii.
W latach 1853 - 1884 był Wrocławskim Kapelmistrzem Katedralnym, a następnie w okresie 1868 - 1871 piastował funkcję kierownika sekcji Stowarzyszenia Św.Cecylii w diecezji Wrocławskiej, był także wykładowcą na Uniwersytecie Wrocławskim.
Brosig był twórcą muzyki sakralnej o własnym profilu, komponował chóralne nieszpory z towarzyszeniem instrumentów. Do historii muzyki wszedł przede wszystkim jako autor utworów organowych, siedmiu mszy, jak również prac teoretycznych i historycznych z dziedziny teorii modulacji i harmonii. Kompozycje Moritza Brosiga znane były i cenione w niemieckojęzycznej środkowej Europie II połowy XIX wieku, a wykonywane na całym kontynencie. Niezwykle piękna muzyka tego wybitnego twórcy odkrywana jest teraz na nowo.

Agnieszka Świerczyńska-Sokolnicka – sopran liryczny z koloraturą. Artystka występująca na deskach wielu teatrów w kraju i za granicą – m.in. Teatro del Giglio w  Lucca, Teatro Goldoni w Livorno, Teatro di Verdi Pisa, Teatro Alghieri Rawenna czy Teatro Politeama Garibaldi w Palermo.
Swoje zdolności muzyczne rozwijała w I i II stopniu Szkoły Muzycznej im. S. Moniuszki w klasie skrzypiec Iwony Wesolińskiej. A gdy odkryła zdolności wokalne  rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie śpiewu Ewy Wójciak-Wdowickiej, której jest absolwentką. Po ukończeniu studiów swój warsztat wokalny szkoliła również w Musikhochschule w Lübeck, gdzie została zaangażowana do tamtejszego Opernelitestudio w Theater Lübeck co wiązało się ze stałymi występami solistki w wielu przedstawieniach operowych na deskach Theater Lübeck. Laureatka  Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Kammeroper Schloss Rheinsberg”. Z niemieckimi występami łączą ją również festiwale operowe m.in. Festival Kammeroper Schloos Rheinsberg, gdzie występowała podczas  gal operowych, wielu przedstawień realizowanych podczas festiwalu oraz w Staatstheater w Braunschweigu. Opisując głos, którym włada artystka można użyć określeń: zwiewny, śpiewny o słodkiej i klarownej barwie.

Wojciech Sokolnicki – tenor dramatyczny młodego pokolenia, charakteryzujący się ciemną, a jednocześnie świeżą barwą głosu. Studiował na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Wałbrzychu w klasie saksofonu.
Już na drugim roku studiów zadebiutował główną partią w operze L. Bernsteina „Candide” w Teatro del Giglio we włoskim mieście Lucca. Tę partię wykonał w premierowych spektaklach m.in. w Teatro Alghieri (Ravenna), Teatro Goldoni (Livorno), Teatro Verdi (Pisa) oraz w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Za tę rolę zdobył nagrodę im. Jana Kiepury za najlepszy Debiut Roku 2010 . W 2011 zaproszono go do koncertowego wykonania partii Candide’a w Teatro Politeama Garibaldi w Palermo z towarzyszeniem Orchestra Synfonica Syciliana.
W roku 2013 wystąpił w polskiej prapremierze jako Robinson Crusoe w dziele J. Offenbacha „Robinson Crusoe”. W tym samym roku został zwycięzcą  XV Wielkiego Turnieju Tenorów organizowanego  przez Operę na Zamku w Szczecinie. W 2015 roku zadebiutował w repertuarze dramatycznym jako Canio w „Pagliacci”- R. Leoncavallo oraz Turiddu w „Cavaleria rusticana”- P. Mascagniego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Współpracuje z wieloma filharmoniami i teatrami w Polsce oraz za granicami kraju.

  • DSC00019
  • DSC00031
  • DSC00035
  • DSC00039
  • DSC00041
  • DSC00042
  • DSC00058
  • DSC_4510
  • DSC_4517
  • DSC_4538