Za nami kolejna odsłona Paczkowskiego Festiwalu Filmowego Dla Dzieci "Zaczarowany Ekran", imprezy organizowanej co roku z okazji Dnia Dziecka dla młodych miłośników filmów.
W ciągu dwóch dni zaprezentowane zostały cztery projekcje. Wśród nich znalazły się takie tytuły jak „Wielka wyprawa Molly” dla najmłodszych widzów, „Jak ukraść psa” dla klas I-III, „Syn Winnetou” dla klas IV-VI oraz „Żałuję” dla młodzieży. Dodatkową atrakcją była przygotowana wystawa techniki filmowej pn. „Kino z dawnych lat” przedstawiająca eksponaty, które nie są już dostępne w nowoczesnych kinach m.in. projektory , taśmy filmowe itp. Na wszystkie seanse paczkowskiego festiwalu wstęp był wolny.
Wielka wyprawa Molly
reż. T. Siegers / Niemcy 2015 / 72’
Pełna fantazji opowieść o niesamowitej podróży przez góry, kaniony i morza. Tytułowa bohaterka wraz ze swoją przyjaciółką Edison wyrusza na wyprawę po prezent dla jej wyczekiwanego rodzeństwa. Molly bardzo chciałaby mieć rodzeństwo. Oczyma wyobraźni widzi, jak mogłaby się przytulać, bawić i wspólnie spędzać czas z bratem lub siostrą. Ku jej wielkiej radości już niedługo to marzenie ma stać się rzeczywistością. Rodzice Molly muszą wyjechać na odległą od ich miejsca zamieszkania wyspę, gdzie wykluwają się z jajek małe monstery. Molly odkrywa, że zapomnieli wziąć prezentu dla małego dziecka. Postanawia to naprawić i dostarczyć go na czas. Wyrusza w podróż, a towarzyszy jej najlepsza przyjaciółka Edison. Jak zakończy się ta wyprawa? Czy Molly i jej koleżanka dotrą na miejsce? Jakie przygody spotkają je po drodze?
Jak ukraść psa?
reż. Kim Sung-ho / Korea Południowa 2014 / 109’
Dziesięcioletnia dziewczynka Ji –so mieszka razem z matką i bratem w furgonetce. Wstydzi się swojej bezdomności. Pewnego dnia postanawia zdobyć pieniądze na zakup domu. Ji-so jest dzieckiem z rozbitej rodziny. Sytuacja w domu jest trudna – matka z dwojgiem dzieci zmuszona jest do zamieszkania w furgonetce. Dziewczynka wstydzi się swojej bezdomności i obawia odrzucenia przez rówieśników. Postanawia zdobyć pieniądze na zakup domu. Wspólnie z przyjaciółką obmyślają plan. Chcą ukraść psa należącego do bogatych ludzi, a następnie oddać go w zamian za nagrodę. Czy ta strategia się powiedzie?
Syn Winnetou
reż. A. Erkau / Niemcy 2015 / 90’
Kino u swych początków było nieme i innymi środkami rekompensowało brak dźwięku. Jak wyglądały wtedy projekcje? Dlaczego w pewnym momencie w kinie pojawił się dźwięk? Jaką rolę odgrywają dźwięk i muzyka w filmach współczesnych, takich jak „Syn Winnetou”? Niski, pucołowaty, blady blondyn — 10-letniemu Maxowi dość daleko do Indianina. Jednak co tam wygląd — w dniu narodzin ojciec zawiesił mu na szyi pióro orła i od tego czasu Max czuje się Indianinem. Tym bardziej zależy mu na roli syna Winnetou, do której właśnie rozpoczął się casting na festiwalu Karola Maya. Zrobi wszystko, co w jego mocy, aby wygrać rywalizację, tyle tylko, że ani nie jeździ konno, ani nie strzela z łuku. Nie będzie łatwo, ale dumni Indianie nigdy się nie poddają. Howgh!
Żałuję!
reż. D. Schram/ Holandia 2013/ 95 min
Nadwaga Joachema staje się pretekstem do wyśmiewania go w klasie. Przyjaciele David i Vera stają w jego obronie i próbują mu pomóc, ale nie mają odwagi, by przeciwstawić się reszcie grupy. Wychowawca klasy również nie okazuje wsparcia. Bohater szuka pocieszenia w muzyce, która jest jego pasją, i w zabawach ze znalezionym psem Simbadem. Samotność i odrzucenie doprowadzają jednak do fatalnych skutków.