W sobotę 17 października 2015 roku w Paczkowskim Kinie "Kopernik" miała miejsce 12 edycja PACZKOWSKICH SPOTKAŃ FILMOWYCH.
Festiwal, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta i każdego roku cieszy się sporą popularnością.
Przez pierwsze pięć lat impreza promowana była jako "Spotkanie z kinem czeskim" - prezentowano na niej wyłącznie filmy zza naszej południowej granicy. W 2009 roku forma PFF po raz pierwszy uległa zmianie - oprócz dzieł czeskiej kinematografii, publiczność mogła obejrzeć również filmy wyprodukowane w innych krajach. W tym roku będzie podobnie - w Kinie "Kopernik" będzie można obejrzeć produkcje rodem z Polski, Hiszpanii, Danii, Szwecji .
Festiwalowi towarzyszyła wystawa malarstwa Leszka Żegalskiego, której wernisaż odbył się dzień wcześniej 16.10.2015 w Domu Plastyka, część prac wystawionych zostało w Kinie Kopernik.
Dodatkową atrakcją pierwszego dnia Festiwalu był koncert zespołu ART MUSIC TRIO, który zaprezentoał znane utwory filmowe.
"Zespół o brzmieniu charakteryzującym największych wykonawców muzyki świata i nawiązujących do najlepszych wykonań argentyńskiego tanga, muzyki francuskiej, filmowej, standardów jazzowych, utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Utwory w aranżacji muzyków zespołu, usłyszane po raz pierwszy, pozostawiają fenomenalną tęsknotę do powtórnego ich odbioru. Trio założyli w 2007 roku muzycy: Janusz Korczyk- akordeon, Jarosław Mitoraj- bas, Arkadiusz Wiech- gitara. Długoletnia współpraca trójki doskonałych muzyków, pozwala im osiągnąć fascynujące i niepowtarzalne efekty instrumentalnego brzmienia. Wirtuozeria akordeonisty, wspierana mistrzowskim akompaniamentem gitary i basu sprawia, że utwory wykonywane podczas koncertów, przyjmowane są z wielkim aplauzem. „
Festiwal inaugurował film „FOTOGRAF” w polsko-rosyjskiej koprodukcji . W 2014 r. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę jury młodzieżowego, Alena Babenko otrzymała nagrodę za drugoplanową rolę, w 2015 r na festiwalu w Tarnowie film otrzymał -Nagrodę Specjalną Jury za "pomysł i scenariusz filmu, który przekraczając granice kina gatunkowego jest wnikliwym wejrzeniem w psychikę człowieka i jednocześnie tworzy metaforę państwa totalitarnego wychodząc poza lokalną tematykę polskiego filmu.”
Festiwalową sobotę zakończyła projekcja hiszpańskiego melodramatu „10 000 km”, którego reżyser Carlos Marques- Marcet został nominowany w 2014 roku do Europejskiej Nagrody Filmowej, w kategorii Europejskie Odkrycie Roku. W tym roku nagrodzony przez Hiszpańską Akademię Sztuk Filmowych jako Najlepszy Debiut Reżyserski. Aktorzy Natalia Tena oraz David Verdaguer otrzymali nominację do nagrody GOYA w kategoriach najlepsza debiutująca aktorka oraz najlepszy debiutujący aktor.
Niedziela 18 października przyniosła trzy produkcje budzące niezapomniane wrażenia.
O godz. 11:00 najmłodszych kinomanów produkcja "Madika z Czerwcowego Wzgórza" przeniosła w fantastyczny świat przygód, którego bohaterka chciała być miła i grzeczna, niestety rzadko jej się to udawało. Bez przerwy wpadała na wspaniałe pomysły np.: jak się lata z parasolem z dachu drewutni i czy w pralni sąsiadów naprawdę mieszkają duchy. Przecież liczy się dobra zabawa!
Po południu - o godz. 17:00 - organizatorzy PSF zorganizowali spotkanie z duńskim dramatem „Druga Szansa”.
Susenne Bier duńska reżyserka oraz scenarzystka w 2015 roku podczas Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego otrzymała nagrodę Suspense Film Competition. We wcześniejszych latach nagrodzona oraz nominowana podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastián. Zdobyła nagrodę specjalną Światowego Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej oraz nominację do Złotej Muszli.
Paczkowskie Spotkanie Filmowe zakończył dramat obyczajowy „Polowanie”. Błyskotliwy thriller Thomasa Vinterberga, z poruszającą i zapadającą w pamięć rolą Madsa Mikkelsena, był jedną z największych sensacji ostatniej edycji MFF w Cannes, zdobywając trzy nagrody: dla najlepszego aktora, Jury Ekumenicznego oraz Vulcain Prize za zdjęcia Charlotte Bruus Christensen. "Polowanie" jest laureatem British Independent Film Award dla najlepszego filmu zagranicznego, Nagrody Publiczności MFF w Vancouver, zostało też nominowane do BAFTA w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
Festiwalowym konferansjerem i autorem prelekcji tradycyjnie był Jacek Szymański - członek Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.
Sponsorem głównym Festiwalu była Polska Spółka Gazownictwa. Patronem medialnym wydarzenia było RADIO OPOLE.
O FILMACH...
„FOTOGRAF” - kryminał, reż. Waldemar Krzystek, Polska, 2014, 107 min, obsada - Tomasz Kot, Sonia Bohasiewicz, Agata Buzek, Tatyana Arntgolts, Aleksander Beluer. Film opowiada historię seryjnego mordercy działającego we współczesnej Moskwie. Nieuchwytny sprawca zostawia na miejscu zbrodni, wzorem techników policyjnych, kartoniki z numerami. Śledczy trafiają na trop prowadzący do byłego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy, do mrocznych wydarzeń z lat 70. W dochodzeniu bierze udział młoda milicjantka Natasza, jedyna dotychczas osoba, która rozmawiała osobiście z tytułowym "Fotografem" i... przeżyła.
„10 000 km” - melodramat, reż. Carlos Marques- Marcet, Hiszpania, 2014, 99 min, w rolach głównych- Natalia Tena, David Verdaguer.
Oni - oboje piękni i młodzi, razem planują wspólną przyszłość. Pewnego dnia Alex dostaje maila z zaproszeniem na roczny staż do Los Angeles. Obserwujemy ich wspólny poranek, a potem dziwny związek na odległość charakteryzujący się tylko namiastką czyjejś obecności - widokiem bliskiej osoby na ekranie komputera. To poprzez różnego rodzaju komunikatory śledzimy ich wzloty i upadki. 10.000 kilometrów w bardzo oryginalny, wiarygodny i wzruszający sposób pozwala nam przeżywać to wszystko razem z Alex i Sergim.
„DRUGA SZANSA”- dramat, reż. Susanne Bier, Dania, 2015, 105 min.
Film opowiada o dwóch detektywachAndreas (Nikolaj Coster-Waldau) i Simon (Ulrich Thomsen), a zarazem najlepszych kolegach, którzy prowadzą całkowicie odmienny tryb życia. Simon - świeżo upieczony rozwodnik spędza większość czasu na upijaniu się w lokalnym klubie nocnym, podczas gdy Andreas wiedzie poukładane życie z piękną żoną i synem. Pewnego dnia policjanci zostają wezwani do patologicznej rodziny. Prócz odurzonych narkotykami i kłócących się rodziców w szafie znajdują płaczącego chłopca. Wkrótce rutynowa interwencja przeradza się w otwarty konflikt pomiędzy funkcjonariuszami.
„POLOWANIE”- dramat obyczajowy, reż. Thomas Vinterberg, Dania, Szwecja, 2012, 115min, obsada- Mads Mikkelsen, Thomas Vinterberg, Thomas Bo Larsen, Alexandra Rapaport, Annika Wedderkopp.
Film opowiada o małoletniej podopiecznej, która przez niewinne kłamstwo zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji (Mads Mikkelsen, niezapomniany przeciwnik Bonda z "Casino Royale"). Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość.